Färgmedveten pedagogik i förskolan
Att vara färgmedveten i förskolan handlar om att se och bekräfta barns erfarenheter av likheter och olikheter. Den här boken ger konkreta exempel på hur ett antirasistiskt och inkluderande arbetssätt kan växa fram i vardagen.
NYHET!
⭐⭐⭐⭐
Helhetsbetyg: 4 - Mycket bra!
BTJ-häftet 5, 2026
Lärarförlagets pris: 310 kr
Vad betyder det att vara färgmedveten i förskolan?
Barn ser hudfärg. De ser skillnader och tolkar världen utifrån vad de möter. Därför behöver vi i förskolan våga prata om hudton, likvärdighet och identitet – på ett sätt som stärker alla barns självbild.
Den här boken visar hur ett antirasistiskt och färgmedvetet arbete kan ta form i praktiken. Här finns inspiration till hur du som pedagog tillsammans med barnen kan utforska frågor om hudton, språk och normer genom lek, läsning, lärmiljöer och skapande.
Det här är en bok som väcker frågor, ger mod och visar hur små steg kan göra stor skillnad. Genom en färgmedveten pedagogik skapas en mer medveten och inkluderande förskola, där varje barn får ta plats.
Osynliggörandet av hudfärg har gjort att vi saknar ett språk för att tala om våra olika hudtoner på ett naturligt sätt, det gör också att det är svårt att ta frågan om hudfärgsbaserad rasism på allvar.
Det här är en bok som passar lika bra för personlig utveckling som för kollegialt lärande i bokcirkel. Läs mer om att starta en bokcirkel och ladda ner reflektionsfrågor här>>
Färgmedveten pedagogik i förskolan
Boken är avsedd att inspirera till frågor kring hudton, likvärdighet och identitet och att bidra till positiva självbilder hos förskolebarn. /…/
Bokens styrka är att den har referenser till forskning och teorier samtidigt som den ger intressanta, konkreta exempel att ta del av och diskutera. En intressant och angelägen bok som är mycket bra att ta sin utgångspunkt i för hur en medveten antirasistisk hållning kan växa fram i förskolor.
Katharina Jacobsson, BTJ-häftet nummer 5, 2026
Rekommenderar gärna /…/ Färgmedveten pedagogik i förskolan som på ett genomtänkt och genomarbetat vi beskriver och ger tips om hur det är möjligt att adressera frågor om ras och rasism i förskolesammanhang.
Tobias Hübinette, Forskare vid Karlstads universitet
Din bok har lagts till i varukorgen
I Sverige har vi under många år antagit en färgblind hållning gentemot människors hudfärg.
Författare
Maria Fabien är ateljérista och journalist.
Lovisa Gustafsson är förskolelärare, licentiat i förskoledidaktik och doktorand.
Maria och Lovisa har under åren föreläst och lett workshops inom musik och dans för alla åldersgrupper inom förskola, samt miljö och arbetssätt för de yngsta barnen. Nu föreläser de även om antirasism i förskolan.
Läs, reflektera, inspireras och utvecklas. Komplettera läsandet med en bokcirkel>> och en författarföreläsning>>
Om Färgmedveten pedagogik i förskolan
| Titel | Färgmedveten pedagogik i förskolan |
| Författare | Maria Fabien och Lovisa Gustafsson |
| Utgiven | 2026 |
| ISBN | 9789188149961 |
